
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.35 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 9.5 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Power Dissipation | 9.5 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Input capacitance | 10 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 2.53 V |
| Sampling Rate | 19.2 ksps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 2 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 98 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Features | PGA |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 3 V |
| Configuration | PGA-ADC |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
Stock: 108
Distributors
pcbx
Unit Price$11.46892
Ext.Price$11.46892
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.46892 | $11.46892 |
| 10 | $9.12641 | $91.26410 |
| 25 | $8.75150 | $218.78750 |
| 50 | $8.39199 | $419.59950 |
| 100 | $8.04725 | $804.72500 |
| 300 | $7.71667 | $2315.00100 |
| 500 | $7.39955 | $3699.77500 |
